Lymeská borelióza
Lymeská borelióza je multisystémové onemocnění zasahující kůži, nervový systém, pohybový aparát a kardiovaskulární systém. Původcem borelie je bakterie Borrelia Burgdorferi. V současnosti je známu více než 10 subtypů borelií. Lymeská borelie má odvozený název od amerického městečka Lyme, kde byl poprvé pozorován. Hlavním přenašečem této nemoci je klíště, nicméně není jediným přenašečem jak se mylně uvádí. Přenašečem může být i krev sající hmyz jako komáři nebo muchničky. V krvi komára byla borelie prokázána a tak je přenos z komára teoreticky možný (minimálně třeba rozdrcením komára při sání), bohužel toto nebylo řádně testováno.
Lymeská borelióza je rozšířená v mírném pásmu prakticky ve všech světadílech. Přirozeným hostitelem klíšťat není pouze člověk, klíšťata se běžně přisávají také na nejrůznější volně žijící i domácí zvířata, v přírodě pak většinou malí savci, především hlodavci ale také ptáci. Díky ptákům se tak borelioza může šířit celosvetově! Promoření klíšťat ve střední Evropě je 10-30 % a pravděpodobnost onemocnění boreliózou po přisátí klíštěte je okolo 5 %. S přibývajícím globálním oteplováním se tyto čísla budou jistě jenom zvyšovat!
Spirochety
Původcem onemocnění je bakterie (spirochéta) rodu Borrelia. Díky svému spirálovitému tvaru a šroubovitému pohybu se bakterie dobře dostává do tkání, je schopná překonat i tzv. hematoencefalickou bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a která umožňuje omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví. Je schopná vniknout do celé řady dalších buněk – buněk tkání, buněk výstelky cév, neuronů a zde „nepozorovaně“ přežívat. A právě „díky“ této schopnosti pronikat do tkání a ukrývat se v nich, má náš imunitní systém problém bakterie Borrelie najít a zničit.
Spirocheta borelii má mnoho zbraní jak v těle zůstat i při použití antibitotické kůry. V případě nepříznivých podmínek (antibiotická kůra) vytváří tzv. cysty (kulovitý tvar), který umožní spirochetám přežít tyto nepříznivé podmínky. Až se podmínky zlepší, opět se přemění v patogenní spirochetu a pokračují vesele v množení dále. Mohou měnit antigenní struktůru – převlékat se. Mohou používat ochranné štíty – napadnou B-lymfocyty, množí se v nich a zbytky membrán z B-lymfocytů použijí jako štít – imunitní systém je nerozpozná. Krátké zamyšlení opravdu si myslíte, že použitím antibiotik na 14 dní boreliózu plně vyléčíte ???
Časná nákaza boreliózy
Typickým projevem časné nákazy boreliózy je specifická červená skvrna – erythema migrans. Tato skvrna ale bývá jen pouze u cca 30-40 % případů. To že nemáte skvrnu, neznamená, že nejste nakaženy borelií, jak si vělké množství doktorů myslí! Naopak pokud máte skvrnu, máte téměř jistotu, že bohužel boreliózu máte (samozřejmě je třeba i provést příslušné testy). V této fázi nemoci boreliózy je borelióza dobře léčitelná běžnými antibiotiky. Ve hře je čas, kdy se borelióza rychle rozšiřuje do celého těla a léčba se tak stává komplikovanější. Bohužel diagnostika boreliózy je nedostatečná.
Ideální je nasazení vhodných antibiotik minimálně na 4 týdny, ideálně na 6-8 týdnů! Je třeba ale taky dodat, že tělo si ve většině případů dokáže v počátku samo pomoct proti této nemoci a boreliózu porazit. Ale v případě nižší imunity a spoustě dalších faktorů si s tím tělo nedokáže poradit a například podáním antibiotik kratší dobu může způsobit, že borelie nebude z těla plně odstraněna a později přejde do chronické těžko léčitelné fáze! Borelióza se pak rovine v multisystémové onemocnění.
Diseminovaná fáze boreliózy – 2 stádium
Většinou se rozvine po měsících od nákazy, může být i rok a déle. Záleží na případu – jak silná byla nákaza od klíštěte, jak silný má jedinec imunitní systém apod. V této fázi nemoce jsou napadeny klouby, nervový systém nebo dokonce i srdce. Tato fáze nastává, jestliže terapie v první etapě nemoci neproběhla řádně (viz sekce léčba nemoci), nebo borelióza nebyla léčena a tělo si boreliózou nepradilo samo. Zde se dá již mluvit o tom, že borelióza je multisystémové onemocnění.
- Bolest, slabost či brnění končetin.
- Obrnu lícního nervu.
- Bolesti hlavy, závratě, strnutí šíje, poruchy soustředění a vidění.
- Otoky a bolesti kloubů.
- Zánět spojivek.
- Poruchy srdečního rytmu.
- Pálení kůže, její necitlivost, mravenčení.
- Potíže s močovým měchýřem či střevy.
- Boreliový lymfocyt – drobná nafialovělá boulička pod kůží.
- Dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání.
Diseminovaná fáze boreliózy – 3 stádium
Pokud není lymeská borelióza řádně a včas léčena, může po měsících či letech od nakažení přejít do třetího stadia. V této fázi mohou být příznaky choroby podobné s roztroušenou sklerozou. A jelikož v českém zdravotnictví se používají nekvalitní testy a borelióza bývá bagatelizována, hodně pacientů se léčí na roztroušenou sklerózu, nebo jsou rovnou posílání k psychiatrovi. A mezitím se borelióza dále klidně zabydluje ve Vašem těle…
- Krk může být bolestivě ztuhlý, se zvětšenými uzlinami, při pohybu praská v týle.
- Poruchy soustředění či orientace.
- Extrémní únava.
- Potíže s krátkodobou pamětí.
- Poruchy spánku.
- Brnění či necitlivost rukou a nohou.
- Příznaky artritidy.
- Oslabená imunita.
- Zánětlivá ložiska na kůži.
- Srdeční problémy – zánět osrdečníku.
Přenos boreliózy
Většina z nás ví, že boreliózu přenášejí klíšťata. Bohužel klíšťata může přenášet i bodavý hmyz (muchničky ale i komáři), tento přenos není až tak častý, nicméně je možný. Většina běžných doktorů o tomto vůbec netuší. Spirochety byly nalezeny v slzách, moči, mateřském mléce, ale i ve spermatu nebo vaginálním sekretu. Z toho nám jasně vyplývá, že přenos pohlavním stykem je možný. To že nebyl prokázaný, neznamená že to tak není ! Boreliózou se můžete nakazit i transfúzí krve !
Bohužel finance vynaložené na zkoumání této zákeřné nemoce jsou směšné a tak se těmito možnými přenosemi nikdo příliš nezabývá. Nikoho příliš neznepokuje, že boreliózou jsou až příliš nápadně nakaženi páry. Pokud budete darovat krev, tak Vás nikdo nebude testovat, jestli boreliózu máte, jen zaškrtnete, že boreliózu nemáte. OPRAVDU je toto dostatečné proti přenosu boreliózy transfúzí ???!!!
Koinfekce boreliózy
In a village of La Mancha, the name of which I have no desire to call to mind, there lived not long since one of those gentlemen that keep a lance in the lance-rack, an old buckler, a lean hack, and a greyhound for coursing. An olla of rather more beef than mutton, a salad on most nights, scraps on Saturdays, lentils on Fridays, and a pigeon or so extra on Sundays, made away with three-quarters of his income.
The rest of it went in a doublet of fine cloth and velvet breeches and shoes to match for holidays, while on week-days he made a brave figure in his best homespun. He had in his house a housekeeper past forty, a niece under twenty, and a lad for the field and market-place, who used to saddle the hack as well as handle the bill-hook. The age of this gentleman of ours was bordering on fifty; he was of a hardy habit, spare, gaunt-featured, a very early riser and a great sportsman.