Elisa Test
Pojďme se nyní podívat na testování boreliózy v České republice – diagnostika boreliózy. Nejčastěji se používá ELISA test. Ten hlavní důvod je, že je velmi levný a tak se velmi často používá pro vyloučení boreliózy. V tom vidím první obrovský problém celé diagnostiky v českém zdravotnictví. Tento test je k ničemu. Je velmi nespolehlivý a vlastně nemá smysl ho provádět. Spolehlivost tohoto testu je 30 – 50 %. Jeho spolehlivost se také může lišit jaká laboratoř tento test provádí. Laboratoře používají různé přístroje, některé jsou opravdu zastaralé a pak se spolehlivost snižuje.
Dalším problémem je, jakým způsobem se test provede, bohužel laboratoře nemají žádné centrální nařízení jak testy vyhodnocovat. Pokud je tedy test negativní a máte příznaky, pak je stejně potřeba provést test Western-blot. Pokud je pozitivní, tak Vám stejně provedou test Western-blot. Proč proboha tedy tento test vlastně provádět ??? Praxe u velké většiny doktorů je, že provedou tento levný test a je-li negativní, tak podle toho rozhodnou, že boreliózu nemáte. Pacientům se tak zhoršují příznaky a chodí na další nesmyslná vyšetření, které stojí zdravotnictví zbytečně peníze. Mezitím borelióza přechází do chronické fáze.
Elisa test
Western blot
Diagnostika boreliózy – Western blot je daleko přesnější. Nicméně spolehnout se na něj 100 % taky nedá. Díky nepochopitelnému přístupu a neochotě nadřazených orgánů (ministerstvo zdravotnictví ?) laboratoře centrálně kontrolovat a zajistit certifikací těchto laboratoří tak laboratoře používají různé metody a kritéria ke zpracování a vyhodnocení vzorků krve. Často je potom možné, že jedna laboratoř vyhodnotí vzorky negativně a druhá pozitivně.
Je třeba od laboratoře vyžadovat rozpis tohoto testu včetně antigenů. Při pozitivitě jen jednoho antigenu a při typických příznacích na boreliózu je třeba počítat s tím že boreliózu prostě máte! Pokud máte příznaky typické pro boreliózu a máte všechny rozepsané antigeny negativní, neznamená to, že boreliózu nemáte. Ideální je kombinovat western-blot s testem LTT.
Western Blot
LTT testy
Diagnostika boreliózy – LTT test. Jedná se o metodu testu transformace lymfocytů. Principem LTT testů je stimulaceT-lymfocytů antigeny. V případě diagnostiky boreliózy se jedná o lyzáty antigenů B. afzelii, Bbsl. A B. garinii spolu srekombinantním proteinem OspC. U pacientů s klinicky potvrzenou boreliózou se výsledky LTT a sérologického testování shoduje v 80 %!
LTT metoda je vhodná většiny případů nákazy boreliózy – časná nákaza, po absolvované antibiotické kůře – ideálně 4-6 týdnů po ukončení kůry, recidiva boreliózy. V České republice neexistuje laboratoř, která by používala tento test!
CD45, CD3, CD57
V doporučení pro diagnostiku a léčbu lymské boreliózy a dalších nemocí přenášených klíšťaty prof. Burascana z r.2008 byl tento tes doporučent jako spolehlivý marker přechodu akutní formy LB do chronické a dále jako marker úspěšnosti terapie antibiotiky. Uvádí, že pokud počet CD57+ NK buněk zůstane nízký i po terapii, výrazně se zvyšuje riziko relapsu nemoci.
Tento test je třeba vždy konfrontovat s příznaky pacienta a dalšími testy na boreliózu. Čím nižší hodnota testu CD57, tím je větší pravděpodobnost aktivní nákazy boreliózy a nižší číslo by mohlo značit již chronickou fázi boreliózy.
Jak se testuje v ČR
Diagnostika boreliózy – Elisa test, Western blot test a Elisa test v ČR. Podívejme se jaké by bylo ideální testování. Metodu Elisu můžeme rovnou přeskočit, to je jen ztrácení času. V případě jasných příznaků boreliózy je vhodné použít Western-Blot test s výpisem antigenů popřípadě grafů, LTT test, test CD57. Tyto testy spolu s příznaky porovnat a vyhodnotit možnou nákazu boreliózy. Ideální by bylo, aby vznikla specializovaná centra pro léčbu boreliózy. V takovémto centru mohou odborní lékaři a specialisté, jako např. neurologové, revmatologové, imunologové, kardiologové atd. s dodatečnou kvalifikací v infektologii navzájem spolupracovat.
Situace je ale naprosta jiná, většina doktorů provede jen ELISA test a na základě toho se rozhodne. Přes Vaše jasné příznaky Vám boreliózu vyloučí. Pokud se Vám povede získat Western-blot test, tak většina doktorů neumí vyhodnocovat jednotlivé antigeny a spoléhají na celkové vyhodnocení laboratoře, která samozřejmě nezná Vaše příznaky, může testy provádět nevhodnou metodou, na starém přístroji, nemluvě o tom, že test Western-blot je spolehlivý jen asi z 50 %! LTT testy jsou pro doktory Španělská vesnice. Testy na imunitu Vám skoro nikdo neprovede. Specializovaná centra neexistují, léčbu by mělo provádět infekční oddělení nemocnic o kterých se zde nebudu vyjadřovat, neboť bych opravdu musel být sprostý!
A co koinfekce ?
Borelióza není žádný samotář. Většinou se dobře kamarádí s dalšími koinfekcemi jako Bartonella, Ehrlichioza (anaplasma), Babesioza. Je potřeba na tyto koinfekce testovat.
Velké množství nemocných pak v pozdějším stádiu navíc trpí také chlamydiemi, chlamydií pneumoniae / Chlamydia trachomatis, Yersinia enterocolitica, Helicobacter pylori, EBV, Ureaplasma urealyticum a další. U většiny lidí přežívají v latentní formě a čekají na správnou chvíli, kdy na organismus zaútočit. Nejčastěji se tak děje v období, kdy je organismus oslabený a to je třeba v případě nákazy boreliózy!
V tomto případě je situace u většiny obvodních doktorů až úsměvná. O koinfekci bartonella, anaplasma a babesioza ani nikdy neslyšeli, natož že by ji měli při možné nákaze boreliózy otestovat. Jak je tohle vůbec možné ? Jak se doktoři vždělávají ?
A co další uvedené nemoce, které se projevují v pozdějším stádiu. Pokud Vás doktor vůbec otestuje, tak Vám jen sdělí že danou nemoc jste prodělali dle hodnot IGG a nyní Vám nic není. Žádná analytika, spojování souvislostí – anamnéza, aktuální stav pacienta, vývoj stavu u paienta s možnými provedenými testy. Jen se vše zamete pod koberec a borelioza a jeji koinfekce se rozvíjí dále.