Základní informace o léčbě

Boreliózu je možné léčit antibiotiky. Léčba v ranné fázi je většinou snadná a platí čím dříve s léčbou začnete, tím je větší sance na úspěch. Základem úspěšné léčby je včasná a správná diagnostika a podání antibiotik v časné fázi boreliózy. Bohužel pokud nebudete mít erythema migrans, tak Vám praktický doktor provede pouze základní levný nespolehlivý test – Elisa test. Důvod proč praktičtí doktoři používají tento naprosto nevhodný test je ekonomický – stojí pouze pár stovek. Bohužel je velmi nespolehlivý a díky tomu i přes příznaky boreliózy je v této prvotní fázi borelioza častokráte nesprávně vyloučena a jediná rozumná možnost jak tuto nemoc léčit tím pádem promarněna!

Stávající doporučená léčba, která je bohužel zastaralá a v mnoha případech nedostatečná je založena na krátkodobém podání antibiotik. Tato léčba vůbec nezohledňuje jak dlouho po nákaze boreliózou jste, jaké další zdravotní problémy máte – slabší imunitní systém, další nemoci, díky které je třeba léčbu boreliózy upravovat. V doporučené léčbě se vůbec neřeší možné koinfekce – anaplazma, babesioza, bartoneloza. Zpravidla prostě dostanete antibiotika na 14 dnů, doktoři Vám pak řeknou že další testy nejsou potřeba i přes pokračující příznaky boreliózy. Bohužel tento přístup právě vytváří chronické těžko léčitelné případy boreliózy!

Chyby v léčbě boreliózy

A proč je situace léčby v České republice tak žalostná ? Je tu několik důvodů.

  • Absolutním nepochopitelným přístupem „předních odborníků“ v České republice.
  • Zdravotní pojišťovny nařizují limity množství kvalitních testů (Western blot) na doktora.
  • Neexistence certifikace a řádného dohledu testovacích laboratoří.
  • Neexistence centra, které by se zabývalo léčbou lymské boreliózy.

  • Naprosto nechopitelný doporučený postup v testování – na prvním místě Elisa test.
  • Minimální prostředky vložené na výzkum nemoci, žádné statistiky, sledování chronických případů apod.
  • Přehlížení příznaků nemoci, bagatelizování nemoci.
  • Neexistence LTT testů.


Oficiální přístup k léčbě

Oficiální přístup k léčbě jak jsme se již na svém webu několikráte zmínil je velmi zastaralý a nezohledňuje žádné nové poznatky ze zkoumání boreliózy, ani narůstající množství pacientů s touto nemocí. Narazil jsem na článek „předního odborníka“ Mudr. Hany Roháčové : https://zena-in.cz/clanek/nebezpecne-myty-a-fakta-o-lymeske-borelioze-rozhovor-s-primarkou-hanou-rohacovou-z-nemocnice-na-bulovce Tento článek ukázkově zobrazuje zastaralý postup v léčbě boreliózy a díky tomu je stále větší množství pacientů absolutně zoufalých a snaží se po marném boji v českém zdravotnictví pomoc u zahraničních klinik, které jelikož nejsou hrazeny naší zdravotní pojišťovnou stojí velké finanční prostředky. Dovolil jsem si přidat komentář k těmto názorům – zeleně označený text.

1.
Jak moc je borelióza v Česku rozšířená?

Co se týká počtu případů za rok, je lymeská borelióza onemocněním, které je hlášeno poměrně často. Počet nových pacientů se pohybuje od tří do pěti tisíc ročně, ale v řadě těch případů může jít jen o hlášené pozitivní protilátky. A to není nemoc.

Skutečné číslo je mnohonásobně větší díky nesprávné diagnostice – Elisa test, málo používaný Western blot, žádný LTT test. Právě díky tomuto přístupu, kdy se celá věc zamete takto hezky pod koberec a bez jakéhokoliv sledování se stanoví malé číslo vznikají chroničtí zoufalí pacienti.

2.
Tomu nerozumím, jak je to možné?

Samotné protilátky má v těle hodně lidí, až 20 procent, častěji se vyskytují třeba u lesních dělníků. A právě těmto lidem vyjde při krevních testech pozitivní protilátková odpověď. Jenže naše imunita je natolik dobrá, že si tito lidé jen vytvoří protilátky, aniž by onemocněli! U nich není co léčit.

Ano, to je dozajista možné. Ovšem aktuální stav léčby u většiny praktických doktorů a všech infekčních klinik, které by se měli léčbou zabývat je takový. Máte přitomny protilátky v IGG spektru boreliózy. O imunitu se nikdo nestará, koinfekce Vám neotestují. Máte všechny příznaky boreliózy – bolest hlavy, bolest za krkem, pocit písku za krkem, neurologické problémy – brnění prstů, samovolné cukání svalů, neoddůvodnitelnou vysokou únavu, zažívací problémy, mozkovou mlhu. A výsledek doporučení infekčního oddělení je odpočinou si, nebo problém je psychosomatického původu a skončíte s antidepresivy a kortikoidy u psychiatra! Borelióza mezitím přechází do neléčitelné chronické fáze!

3.
Takže je zbytečné nechávat se testovat?

Nemá naprosto žádný smysl, aby se nechali vyšetřit lidé, kteří nemají žádné potíže. Je totiž špatně, když přijdou k lékaři s tím, že měli klíště, tak aby jim udělal testy, zda nemají boreliózu. Pak se může stát, že člověk dostane antibiotika úplně zbytečně. Jen proto, že má v těle protilátku. Znovu totiž zdůrazňuji, že pozitivní protilátková odpověď ve výsledcích krevních testů ještě neznamená, že boreliózou skutečně trpíte.

Opravdu nedává smysl se nechat vyšetřit co nejdříve ? Kdybych měl nyní možnost vše vrátit zpátky do doby po nakažení klíšťatem a měl bych dostatek informací o správné léčbě a diagnostice, tak bych nemusel nyní řešit dlouhou finančně náročnou a nejistou léčbu chronické fáze. Bohužel díky takovýmto názorům vznikají těžko léčitelné fáze chronické boreliózy.

4.
Kdy je tedy vhodné zajít k lékaři, aby udělal testy na boreliózu?

V případě, kdy máte nějakou klinickou formu nemoci. Tehdy, kdy máte klíště a zpozorujete, že se vám udělala červená skvrna. Ta je v prvním stadiu charakteristická, měří v průměru dva až tři centimetry a rozrůstá se do desítek centimetrů. V tomto případě pacientovi nasazujeme antibiotika okamžitě. V tu chvíli totiž ještě nemusí mít vytvořenou protilátku, která by se v testech ukázala.

Existují ale i jiné klinické formy, než jen červená skvrna. Ty jsou spojeny s otoky kloubů, především těch velkých. Mohou být ale spojeny i s neurologickou problematikou – jde třeba o záněty nervové soustavy, obrny hlavových nervů – hlavní lícní nerv je typický pro toto onemocnění. Stejně tak se mohou objevit i kožní poruchy, nebo bulky po těle…

Až v okamžiku, kdy má člověk některou z uvedených obtíží, teprve pak je důvod k vyšetření. Vždy ale říkám, že k diagnostice boreliózy jsou důležité klinické příznaky a pozitivní laboratorní výsledky. Vždy současně. Samotná laboratoř nic neznamená a naopak, klinické formy, s výjimkou zmíněných skvrn, musejí být potvrzeny laboratorně.

Bohužel většina lékařů je schopna se orientovat podle červené skvrně (erithema migrans). Bohužel červená skvrna se vyskytuje pouze v 30 % případů. A to většinou nejsou ani schopni rozpoznat tuto červenou skrvnu a napíšou Vám pouze nějakou mast 🙂 Tedy 70 % případů nebudeme léčit ? Otoky kloubů, neurologické problémy se mohou projevit až v druhé fázi nemoce. Tedy léčby by přišla pozdě a v této fáze léčby se obávám standardní postup nasazení jednoho druhu antibiotik na krátkou dobu nebuded příliš účinné. Mimochodem po delší době od nákazy klíštěte si nikdo přiznaky už nespojuje s možnou boreliózou a pacient je posílán na různá vyšetření, které jsou negativní a je zpravidla označován hypochondrem a mezitím borelióza přechází do neléčitelné fáze!

5.
Je možné, že se při borelióze typická skvrna vůbec neobjeví?

Lidé nemusí vůbec vědět, že skvrnu měli. Nebo se jim prostě nevytvořila a může se u nich projevit až to druhé, nebo dokonce třetí stadium. Pak přichází k lékaři už kvůli jiným potížím, těm zmíněným výše. Skvrna také někdy zmizí sama, bez léčby. Někdy si člověk navíc nemusí vůbec všimnout, že klíště měl. Bohužel existují i vývojové formy klíšťat, které měří do jednoho milimetru. Ty pak může mít člověk na těle nepozorovaně poměrně dlouhou dobu, takže je navíc dostatek času, aby se na něj nemoc přenesla. To totiž klíštěti po přisátí trvá poměrně dlouho.

Pokud tedy v této odpovědi připouští, že se skvrna nemusí vytvořit a může se projevit až v druhé nebo třetí fázi, není to trochu pozdě léčit boreliózu v druhé nebo třetí fázi ? Vždyť léčitelná je pouze v ranné fází!

6.
Říká se ale, že boreliózu přenáší například i komáři.

Nic jiného, než klíště, lymeskou boreliózu nepřenáší. Žádný hmyz. Sice se o tom kdysi hovořilo, ale nakonec byly tyto informace vyvráceny.

Sám jsem se při mém léčení setkal s větším množstvím pacientů, které klíště neměli a bohužel boreliózu mají. Jistě mohli mít malé klíště, kterého si nevšimli. Ale procento lidí, kteří si žádného klíště nevšimli je vysoké. V České republice se tímto problémem nikdo nezajímá. Takže pokud není řádný průzkum, tak asi nemůžou být ani žádné výsledky. V zahraničí je situace už o něco lepší.

Hmyz sající krev, jako jsou komáři, mouchy, blechy a roztoči

7.
Tvrdí se i to, že boreliózu nelze zcela vyléčit, že v těle zůstává. Je to pravda?

To je jeden z nejrozšířenějších mýtů, které mezi lidmi kolují a přiživují je neodborná prohlášení některých laiků! Lymeská borelióza je onemocnění, které je velmi dobře léčitelné a vyléčitelné. Není to tak, že by i po léčbě v těle přetrvávaly bakterie. To se nikdy neprokázalo.

Bohužel i toto tvrzení není správné. Téměř 30 let od nalezení boreliózy se o patogenezy pozdní fázi mnoho neví. Co se ale ví, že borelióza je multisystémové onemocnění. Mohou přežívat v nervové tkání, kloubu či oku. Jsou schopné zde přežívat intracelulárně a v cystických formách. Antibiotika na ně již nemají takový účinek, neboť sem tolik ani nepronikají a přes cystickou formu se nedokážou vůbec dostat. Toto tvrzení jistě nepřiživuje jen prohlášení laiků, ale vzrůstající počet chronický nemocných pacientů, ale i skuteční odborníci na boreliózu, kteří se léčbě chronické borelióze dlouhodobě zabývají např. https://www.ilads.org

Pojďme se dále podívat na to „přiživování laiků“. Zde je článek od Německého doktora, který se specializuje na léčbu boreliózy: https://www.grin.com/document/166179

Abstrakt: Zkoumali jsme vzorek 90 jedinců, kteří dříve podstoupili léčbu vhodnými antibiotiky pro lymskou boreliózu, aniž by došlo k úplnému vyřešení jejich příznaků, a měli důkazy o trvalé infekci dokumentované analýzou PCR.

Průměrné trvání příznaků bylo 9,5 roku (rozmezí 1 – 40 let). Léčba byla přizpůsobena individuálnímu případu podle klinické odpovědi. Byla zahájena dlouhodobá antibiotická léčba a pacienti byli léčeni nepřetržitě po dobu nejméně 6 měsíců, v některých případech byla podána několikaletá přerušovaná léčba. Asi u 38,8% pacientů došlo k úplné remisi příznaků, zatímco přibližně 56,7% uvedlo významné zlepšení, 5,6% pacientů bylo považováno za refrakterní k léčbě. Terapeutické modality jsou podrobně diskutovány.

8.
Takže pojem „chronická borelióza“ je nesmyslný?

Chronická borelióza sice existuje, ale je velmi vzácná, jsou to jednotky procent. Existují pouze dva typy. Chronický zánět mozku a chronický zánět nervů. Oba jsou vzácné a po správné léčbě by k nim nemělo vůbec dojít. Připouští se jen u lidí, kteří nebyli vůbec léčeni.

Většina lidí ale přichází s úplně jinými důvody, které je vedou k domněnce, že mají chronickou boreliózou. Buď se s tímto onemocněním skutečně léčili, nebo se v jejich testech jen objevily protilátky a oni si to spojují s tím, že je nyní pobolívají klouby, hlava, necítí se dobře, jsou unaveni a podobně. Právě toto dostalo název postboreliový syndrom, ale to vůbec neznamená, že borelie v těle dál žijí. Organismus už má protilátky a borelie jsou dávno zahubené. Mohly však už dříve v těle vyvolat změny, které v kloubech mají vliv na jejich pobolívání a tak dále. Není to však způsobeno přímo boreliemi – lidé si totiž většinou představují, že v nich dál putují, někde se zapouzdří, nebo vytvoří cystu. To ale nebylo nikdy prokázáno. Navíc jsou to bakterie, které cysty vůbec netvoří…

Při své léčbě jsem se setkal s velkým množstvím lidí v podobné situaci jako já. Všichni měli podobný příběh, dlouhodobé obíhání doktorů, posílání na nejrůznější vyšetření, bagatelizování příznaků, neléčení a většinou ve finále vše svedeno na psychosomatické problémy. Většině těchto pacientů bylo opravdu velmi špatně, že nebyli skoro schopni vykonávat svoje povolání, příznaky se postupně zhoršovali a jakákoliv nasazená léčba (kortikoidy, antidepresiva apod.) nevedlo k vyléčení. Samozřejmě pokud se příznaky zhoršují a člověk se sotva někam doplazí a jediná reakce dokotky je že občasné pobílávání kloubů a únava nic není asi člověku opravdu nepomůže. Opravdu úsměvné je vyjádření, že lidé si myslí, že borelie se zapouzdří a vytvoří cystu. Tak toto asi není názor obyčejných pacientů, ale doktorů, kteří se intenzivně věnují výzkumu chování borelie. Např. tento výzkum na masarykově unyverzitě přírodovědecké fakultě došel k tomuto:

Naopak schopnost cyst rekonvertovat zpět do spirální formy byla detekována v závislosti na stáří cystické formy. Při přípravě cystické formy byl také pozorován vznik bakteriální biofilmu borelií, jehož existence byla publikována teprve v nedávné době. Demonstrovaná kapacita cyst a tvorba biofilmu jsou důležitým aspektem, který komplikuje diagnostiku a léčbu Lymeské boreliózy.

Samozřejmě se nejedná o ojedinělý výzkum. Tedy asi je třeba při léčbě vzít toto v úvahu a změnit postup léčby, než se držet zastaralého způsobu léčby a zatvrzele tvrdit že žádné cysty neexistují.

9.
Má borelióza nějaký vliv na plod, pokud je pacientka těhotná?

U boreliózy škodlivý vliv na plod prokázán nebyl. Velké studie ani nepotvrdily, že by měly děti matek s boreliózou častější vrozené vady. To se neprokázalo ani u matek s pozitivní protilátkovou odpovědí. Pokud žena onemocní boreliózou v těhotenství, což se stát může, pak je řádně léčena antibiotiky, která nepoškozují plod, a vše je v pořádku.

Prokázán je transplacentární přenos. Vzhledem k tomu, že je nedostatečná diagnostika boreliózy, tak těhotné ženy pak nemusí být léčeny antibiotiky. Borelióza může pak způsobit potrat. Hrozí pak podobné postižení plodu jako u syfilisu.

10.
Jak se borelióza běžně léčí?

Antibiotiky, která se podávají od deseti dnů až po čtyři týdny, delší léčba není doporučována. Bakterie, která lymeskou boreliózu způsobuje, je taková šroubovice, která je podobná třeba leptospiře, nebo i syfilis. Je velmi dobře citlivá na celou spoustu antibiotik. Hlavně u dětí a těhotných žen jsou první volbou ta penicilinová. U ostatních to bývají tetracykliny (doxybene, doxyhexal). Všechny formy lymeské boreliózy se léčí tabletkami. Výjimkou je pouze neurologická a srdeční forma, které jsou velmi vzácné, tam se dávají antibiotika do žíly.

Viz. komentář v další otázce.

11.
Pokud to tedy dobře chápu, někdy dostávají antibiotika lidé, kteří boreliózu ve skutečnosti nemají, jen jim vyšly špatně krevní testy. Jak je to možné?

Pacienti na praktické lékaře často naléhají, aby jim udělali krevní testy a následně předepsali antibiotika. Musím říct, že celkem chápu, že někteří lékaři mohou mít určité obavy, aby udělali vše správně. Úplně špatně ale je, když pacientům nacházejí protilátky a na základě toho je léčí. Protilátky se totiž v životě člověka příliš nemění. U někoho přetrvají řadu let, u jiného dokonce doživotně. Ke mně pak přicházejí lidé, kteří antibiotika dostávají během let opakovaně, pětkrát i vícekrát. Jen proto, že mají pozitivní protilátky. Ale to je špatně hned ze tří důvodů! Živí se v nich myšlenka, že jsou nemocní, pro tělo není časté užívání antibiotik vůbec dobré, vytváří se tak další problémy, a v neposlední řadě je zbytečné předepisování antibiotik naprosto proti antibiotické politice! Vzniká tak rezistence.

Byl jsem na vyšetření u několika doktorů, mluvil se spousty pacienty a situace jak se zde popisuje je trochu jiná. Za prvé pokud se Vás doktor rozhodne vůbec testovat, tak pouze testem Elisa, který je nepřesný. V případě, že je tento test pozitivní, tak teprve potom možná se provede Western blot test. A zde nastává největší problém, jelikož i tento test je velmi nespolehlivý – viz diagnostika boreliózy. Doktoři si nenechávají testy zobrazit s vyhodnocením jednotlivých antigenů. Jen se spoléhají na celkové zhodnocení laboratoře, která ale nezná stav pacienta, jeho příznaky apod. Kvalita laboratoři v České republice není stejná. Pokud začnete sdělovat všechny příznaky doktorovi, tak Vás dost často po pár minutách ani neposlouchá. Podívá se na výsledky testu, které jsou nepřesné a přes zhoršující a typické příznaky boreliózy Vás již dále neléčí. Mezitím se borelióza dostává do chronické fáze.

12.
Proč tedy vůbec lékaři zvou pacienta léčeného oprávněně proti borelióze na kontrolní odběry po roce?

Sledování pacienta je doporučováno po dva roky, kdy se sleduje klinický stav i výsledky krevních testů. Ale je to spíše pro nás, abychom věděli, jak s protilátkami organismus pracuje. Může se stát, že pacienti mají potíže, protože infekce původně nastartovala někde zánět. Určitě ale pozitivní protilátková odpověď neznamená, že máme člověka opět léčit. Mnohem více je potřeba to pacientovi dobře vysvětlit. Já právě proto vedu boreliovou poradnu, kde devíti lidem z deseti říkám, že nemají boreliózu. Vysoké procento pak odchází spokojeno, že doteď žili řadu let v úplné úzkosti a obavě, že mají chronickou boreliózu, která je bude dál ničit. To ale není pravda…

Ano je třeba zhodnotit protilátkovou odpověď pacienta – sledovat jestli se hodnoty IGG zvyšují, nebo snižují, sledovat příznaky pacienta, sledovat vývoj příznaků pacienta a adekvátně na to reagovat – nasazovat antibiotika – monoterapii, kombinovaná terapie. Asi nestačí pacientovi v poradně vysvětlit, že boreliózu nemá a pacientovi se tímto zázračně na místě uzdraví 🙂

Jak tedy postupovat v léčbě ?

Předně je třeba říct, nejsem doktor, jsem jen pacient, který se nenechal odbýt a zkoumal cca 1,5 roku jak se dá proti této nemoci bojovat. Nejprve je třeba zvolit vhodnou diagnostiku podle příznaků a podle doby od možného nakažení klíštěte. Je-li nákaza časná, zvolil bych Western-blot test a zároveň bych provedl LTT testy. Bohužel LTT testy se neprovádí z nepochopitelného důvodu v České republice. Zároveň je dobré se nechat otestovat i na koinfekce – bartonela, anaplazma a další.

Pokud se jedná o pozdější nákazu a máte více příznaků typických pro boreliózu a stav se nelepší, nebo zhoršuje, pak bych k těmto testům přidal kompletní testy na imunitu. Tyto testy Vám zpravidla neudělá žádný praktický lékař, jednak na to nemá rozpočet a ve výsledku na toto není specializovaný, takže by je ani neuměl vyhodnotit. Směřovat byste měli k imunulogovi, ale jejich znalost boreliozy je trystní.

Začneme s radou na co si dát pozor !

Jak jsem již psal výše, u boreliózy jde především o čas. Čím později ji začnete léčit, tím je léčba komplikovanější. Tedy jde o to abyste jako já zbytečně neztráceli čas. První a důležité pravidlo nespokojte se s informací typu výsledek vyšel dobře. Vždy trvejte na podrobných informací – jaké testy Vám provádějí, trvejte na kopii výsledků testů, žádejte provedení správných testů, nenechte se odbýt. Studujte nemoc, porovnávejte je s Vašimi příznaky a aktivně jednejte. Doktoři to za Vás neudělají.

Nikdy jsem nebyl příznivcem antibiotik a chápu, že jejich zbytečné užívání svému tělu jistě neprospějete. Na druhou stranu úporným odmítán podání antibiotik v ranné fázi přicházíte o jedinou účinnou možnost léčby boreliózy a jejich případných konfekcí! Dnes s nabytími informacemi při stávající léčbě bych dal nevím co za to, kdybych dostal na začátku antibiotika a měl možnost tuto nemoc porazit již v zárodku!

Léčba boreliózy v chronické fázi

Léčba boreliózy v chronické fázi je velmi komplikovaná a dlouhodobá záležitost. Je několik cest a nikdo Vám nezaručí, že daná cesta je pro Vás správná a bude úspěšná. Léčbu je třeba nastavit podle toho kdy jste mohli boreliózu dostat, jakou máte anamnézu, jak se nemoc (příznaky) vyvíjeli, jaké máte aktuální příznaky, jak funguje Váš imunitní systém.

Pokud bychom měli shrnout jednuduše jak je možné nemoc léčit tak je to samozřejmě v prvé řadě antibiotická léčba. Ta se dělí na monoterapii, která je vhodná spíše v ranné fázi nemoci, nebo kombinovaná terapie v pozdější fázi. Tato metoda je nejúčinější, ale bohužel je taky asi k našemu tělu nejvíce drastická. Při léčbě antibiotikami je třeba počítat s možnými komplikacemi – budou trpět játra, můžou propuknout plísňové nemoce apod. V pozdější fázi při odeznění příznaků je vhodné pak přejít na přírodní léčbu – Bruhnerový protokol. Léčbu je vhodné poddporovat celou řadou doporučení a doplňků o kterých se zmíním níže.

Borelióza – léčba antibiotiky

Z mé zkušenosti se jedná o nejúčinější metodu léčby boteliózy. Nasazení antibiotik by mělo být stanoveno na základě Vaší anamnézy, vývoje Vaše případu onemocnění boreliózy, stavu Vaší imunity, době od možného nakažení, vývoje a aktuálního stavu Vašich příznaků, výseldků testů na boreliózu, koinfekcí boreliózy a dalších infekcí. Terapie se dělí na monoterapii a kombinovanou terapii. Nejúčinější metoda je formou infúzí, nicméně je v případě samoplátce dost nákladná.

Já osobně jsem začal Strattonův protokol infúzně na klinice BCB v Bratislavě. Jelikož jsem zbytečně ztratil příliš času hledáním příčin mých problémů, tak jsem chtěl pokud možno řešit můj stav co nejrychleji. Nejúčinější metoda je tedy infúzní kombinovaná terapie antibiotik. Její hlavní nevýhoda je její cena. Doporučuje se u pozdní boreliózy nastartovat léčbu alespoň 3 týdny infúzní antibiotické léčby. Já jsem nakonec měl těchto týdnů 9.

Strattonův protokol

Strattonův protokol – léčba boreliózy antibiotikami

Po 9 týdnech léčby antibiotikami infúzně jsem přešel na klasickou léčbu antibiotikami per orálně. Základem jsou antibiotika: Amoxiclav 1g, DalacinC 300 mg, Benemicin 300 mg. Dávkování a výběr antibiotik je třeba vždy nechat na lékaři, stanovuje se na základě aktuálních příznaků, vývoji léčby boreliózy, testů apod.

Další důležitou části je Entizol 500 mg po dobu 5-ti dní (pak 20 dní pauza). Borelie mají v případě nepříznivých podmínek schopnost se přeměnovat v cystiskou formu. Entizol (Metronidazolum) má baktericidní efekt na cysty. Omezují pohyblivost spirochet a díku tomu na ně může snadněji zaútočit imunitní systém.

Strattonův protokol – 2 fáze

Herxheimerova reakce boreliózy

Herxheimerova reakce boreliózy – jedná se o zhoršení příznaků nemoci boreliózy. Tuto reakci můžeme očekávat při podání antibiotik – monoterapie nebo kombinovaná terapie a to jak podáním infuzně nebo per orálně. Proč se tak děje ? Herxheimerova reakce boreliózy je způsobena rozpadem mrtvých bakteriálních buněk a uvolněním velkého množství bakteriálních endotoxinů do organismu. herxheimerova reakce boreliózy je znakem správné léčby, naopak nejhorší je žádná reakce organismu na antibiotickou léčbu. Jednalo by se pak o nesprávně stanovenou léčbu, nebo neúčinnou léčbu.

Příznaky Herxheimerovy reakce boreliózy nastupují většinou v řádu dní po nastavení antibiotické léčby. Herxheimerova reakce boreliózy je většinou v mnoha případech podobná chřipkovým příznakům: horečka, zimnice, nevolnost, nadměrné pocení, bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, mozková mlha, trávicí problémy, zácpa, průjem, únava, kožní varážka. Herxheimerovu reakci poprvé pozorovali dva dermatologové, Adolf Jarisch a o několik let později Karl Herxheimer (odtud jména Jarisch-Herxheimerova reakce). Jak Jarisch, tak i Herxheimer si všimli reakce u pacientů se syfilisem na léčbu, která zahrnovala zhoršení jejich příznaků i nové příznaky.

Doplňující léčba

Ne každý člověk kterého kousne klíště, které přenáší boreliozu se boreliózou nakazí. Velmi záleží na množství bakteriální nálože od klíštěte, na imunitním systému dotyčného apod. Tedy pokud u někoho propukne borelioza v plné výši – tedy se neléčil antibiotiky a již má významné příznaky, tak z mého pohledu doplňky stavy a úprava režimu už nemůže dotyčnému pomoc, pouze podání antibiotik. Doplňující léčba je ale velmi důležitá i při užívání antibiotik a samozřejmě i po léčbou antibiotik.

Budu se snažit popsat jaké potravinové doplňky a cvičení jsem na své léčbě vyzkoušel. Jedná se o můj názor a každému také může pomoct jiný potravinový doplněk. Každý může mít různou skladbu koinfekcí, tedy je třeba individuálně zkoušet jak co komu pomáhá. Potravinové doplňky a cvičení apod. přímo nezabíjejí bakterie borelie, ale podporují imunitní systém a tím schopnost těla bojovat s touto zákeřnou chorobou.

Probiotika

Antibiotika jsou velmi účinná v boji proti borelioze. Bohužel antibiotika nedokáží rozeznat prospěšné a škodlivé bakterie a tak antibiotika ničí i prospěšné střevní bakterie.

Probiotika pomohou ochránit střevní mikrobiom před negativními účinky antibiotiky. Probiotika by tedy měla být schopna podporovat imunitu, produkovat prospěšné látky pro organismus, transport bakterii na stěnu střev. Pozor probiotika je třeba brát s odstupem 3 hodin od antibiotik – je třeba aby se antibiotika vstřebala do krve.

Je třeba ale vybrat kvalitní probiotika – doporučuje se:

  • ideálně okolo 7-12 kmeny (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii)
  • ideálně nad 20 CFU (Colony Forming Units – jednotky tvořící kolonii).

Osobně používám JAMIESON Probiotic 60miliard ULTRA STRENGTH

JAMIESON Probiotic 60miliard ULTRA STRENGTH 24 kapslí

Strava a dieta při borelióze

Není třeba asi připomínat, že je třeba změnit stravu. Vyzkoušel jsem různé druhy diet – paleo dieta apod. NIcméně vše jsem vždy nakonec porušil. Člověk pokud má tuto nemoc bojuje na všech frontách – se zdravotnictvím, zvládnout práci, starost o děti apod. Po pravdě nezbývá mnoho sil a peněz na nějaké komplikované diety.

Obecně se snažím dodržovat tyto zásady:

  • žádný alkohol
  • jíst sladké co nejméně to jde (někdy to ale prostě nejde:-), takže žádná křeč)
  • jíst více zeleninu, hodně zeleniny, ale aspoň si ji ochutím (na másle, bylinky apod.)
  • jíst více bílého masa a ryb
  • méně tučných jídel, smažených jídel (ale občas se to musí porušit přeci …)
  • hodně pít, najít si dobrý lehký čas, ideálně ne černý. Já jsem si našel jasmínový zelený čaj
  • jíst více ovoce bohaté na vitamín C ( citrusy, šípky, kiwi, jablka apod.)
  • Pokud to půjde vyhýbat se bílé mouce, ale je to težké.

Vitamín C

Vitamín C je důležitý pro udržení normální funkce imunitního systému, nervové soustavy, napomáhá ochránit buňky před oxidačním stresem a snižuje míru vyčerpání a únavy. Tedy je velmi cenným spolubojovníkem při léčbě u boreliózy.

Nejlepší forma je intravenózní forma podání Vitamínu C. Našel jsem si praktického doktora, který nabízí infuzy Vitamínu C, nebo multivitamínovou infuzy. Samozřejmě takováto infuze není zdarma, ale doporučoval bych aplikovat alespoň 1 x týdně po dobu 3-5 týdnů.

Druhou možností jsou postupně uvolňující tablety Vitamínu C, nebo lipozomální vitamín C.

Detoxikace

Detoxikace je velmi důležitá při léčbě boreliózy. Detoxikace zmírňuje projevy při léčbě antibiotikami. Detoxikace bych rozdělil na:

  • Pitný režim – hodně pít, čistá voda funguje jako sbírač nečistot. Min. 2 litry denně.
  • Správná strava – viz výše.
  • Chlorella – zelené řasy – vždy odstup od antibiotik
  • Pohyb – přiměřený pohyb (příliš nebo málo pohybu pak škodí)
  • Sauna – infra nebo klasická sauna
  • Koupele v epsomské soli
  • Sůl z mrtvého moře a jejich přípravky
  • Tradiční čínská medicína

Sauna a infrasauna pomáhá při léčbě s boreliozou

Klasická sauna – pravidelné trávení v sauně zvyšuje počet bílých krvinek – tedy posiluje se imunitní systém organismu. Je třeba ale zpočátku počítat i s nepříjemnými reakcemi – Herxheimerova reakcí. Přispůsobte intencitu a frekvenci pobytu v sauně Vašemu zdravotnímu stavu.

Infra sauna – narozdíl od běžných saun vysílají radiační teplo, které je absorbováno do Vašeho organismu. Dochází k zahrívání vaziva, kostí, nervových zakončení. Záření přímo zabíjí i bakterie borelie.

U Infrasaun je třeba si dát pozor na kvalitní infra zářiče! V podstatě bych nekupoval žádné čínské zářiče, pouze zářič philips Vitae. Pouze tento zářič Vám zajistí, že se jedná o plněspektrální zářič (780->3000nm) s největším poměrem IR-A – 24% a IR-B 55%. Prostupuje tak nejvíce do pokožky a tím je nejúčinější.

Osobně jsem si koupil levnější saunu a vyměnil si zářiče za philips Vitae.

Sůl z mrtvého moře a jejich přípravky

Velmi mi pomáhá koupel v soli z Černého moře. Má jednak relaxační účinky, působí proti ekzémům, ale hlavně tiší svalovou soustavu – škubání svalů. Má pozitivní účinky na imunitní systém – dýchací problémy, rýma apod.

Na trhu je několik dovozců solí z Mrtvého moře, vyzloušel jsem jich několik a vybral jsem si zlatou střední cestu – soli od Mon platin ( www.morskakosmetika.cz ).

Osobně používám Mon platin sůl z mrtvého moře, Minerální tělový krém na bolesti svalů a kloubů.